Nie do pomyślenia jest też dla każdego z nas. Polska granicząca z zarówno z agresorem, jak  i współgrającym z nim samozwańczym przywódcą Białorusi, ale też z objętą wojną Ukrainą spieszy z pomocą uchodźcom uciekającym ze swojego kraju. 

Atak Rosji na Ukrainę komentował też Andrzej Duda. Podkreślał, że Polska ma nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana, a władze tego kraju dokonają refleksji, że jest to dla nich nieopłacalne.

– Apeluję do rosyjskich obywateli, aby nie sekundowali władzom w tym działaniu. Apeluję o zaprzestanie działań wojennych, o pozostawienie Ukrainy w spokoju – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

Oprócz wsparcia ze strony miast, pojawia się też to od zwykłych mieszkańców. W całej Polsce odbywają się wiece i marsze poparcia dla Ukrainy. Do akcji pomocy na szeroką skalę przyłączają się organizacje, stowarzyszenia i fundacje. Fundacja Zbieramy Razem z siedzibą w Gdyni uruchomiła specjalną zbiórkę dla ofiar tej wojny.

- Uciekając przed śmiercią znajdują się w obcym dla nich kraju, bez środków do życia – mówi Piotr Barszczewski, prezes zarządu Fundacji Zbieramy Razem. - Razem możemy pomóc, zbierając dla nich pieniądze. Przede wszystkim na zakup artykułów żywnościowych, higieny, ubrań, leków, zabawek czy też na pomoc w wynajęciu mieszkań. Razem sprawmy, żeby w dramacie wojny nie pozostali sami. Kiedyś my doświadczaliśmy pomocy, teraz czas, by dobrem podzielić się z Ukraińcami. Oni bardzo tego potrzebują!

Środki zostaną przekazane w 100 % na tzw. "Fundusz Solidarnościowy z Ukrainą".

Wpłat prosimy dokonywać na subkonto z dopiskiem "Razem z Ukrainą". Do wpłat krajowych: ING BANK 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689, do zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697.

Dodano 2022-02-26