Początek roku wielu osobom kojarzy się z czasem składania deklaracji podatkowych. W zależności od rodzaju rozliczenia, podatników obowiązują inne terminy przesyłania dokumentów. Najpopularniejszą, składaną deklaracją, jest PIT-37, a fundacją, którą zapewne pragniecie wesprzeć – to Zbieramy Razem KRS 0000 518 797.

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Tych należy dokonać w odpowiednim terminie - w przeciwnym przypadku podatnik naraża się na odpowiedzialność karną skarbową oraz wysokie odsetki. Kiedy złożyć deklarację PIT?

Terminy składania deklaracji w 2024 roku

Ostateczne terminy składania deklaracji podatkowych, zależą od rodzaju przesyłanych dokumentów. Najwięcej Polaków rozlicza się na podstawie zeznań oznaczonych jako PIT-37. By móc je złożyć, niezbędne jest jednak uzyskanie informacji z formularza PIT-11. Ten przedsiębiorcy muszą złożyć do urzędu skarbowego najpóźniej do końca stycznia. Pracownik powinien go natomiast otrzymać do końca lutego.

Od połowy lutego wystartuje „Twój e-PIT”

Od kiedy można składać deklarację podatkową PIT-37? Pracownicy mogą składać dokumenty od 15 lutego 2024 roku. Od tego dnia udostępnione zostaną bowiem formularze: PIT-37, PIT-38, PIT-38, PIT-36 czy PIT-28 w usłudze "Twój e-PIT" Ministerstwa Finansów.

Ostatecznym terminem składania deklaracji podatkowych za 2023 rok, oznaczonych symbolami PIT-37, PIT-28, PIT 36, PIT 36L, PIT 38 czy PIT 39, jest koniec kwietnia 2024 roku. Osoby, które do 30.04.2024 nie zdążą "rozliczyć się z urzędem" do tego czasu, muszą liczyć się z możliwością nałożenia na nie kary. Co ważne, w przypadku niektórych deklaracji - na przykład PIT-16 lub PIT-16A należy złożyć wcześniej - czas na dopełnienie formalności upływa wraz z końcem lutego.

Deklaracje PIT 2024

Deklaracje podatkowe za 2023 rok - podobnie, jak w ubiegłych latach - będzie można składać osobiście w urzędzie skarbowym oraz przez internet. Jak długo podatnicy poczekają na zwrot ewentualnej nadpłaty podatku? W przypadku rozliczenia elektronicznego, zwrot podatku następuje maksymalnie w ciągu 45 dni. Osoby, które złożą rozliczenie w urzędzie, na środki poczekają do trzech miesięcy. Bardzo ważną kwestią jest wybór organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć swoim 1,5 proc. podatku. Jeśli nie wskażemy numeru KRS tej organizacji, pieniądze zatrzyma fiskus.

Jesteśmy przekonani, że jak zawsze postawią państwo na Fundację Zbieramy Razem, wpisując KRS 0000 518 797. To fundacja sprawdzona, która pomaga naprawdę. Dzięki Waszym pieniądzom odmieniliśmy życie wielu podopiecznym.

Kto otrzymał wsparcie w 2023 roku? Oto WYKAZ. W tym roku możemy pomóc nie mniej, a może i większej liczbie potrzebujących. Bardzo liczymy na Wasze 1,5 procent podatku i za każdy dar serca bardzo dziękujemy.    

Dodano 2024-01-05