+48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

Frankfurterki Pomagają to grupa Polek z Frankfurtu nad Menem w wieku 25-55 lat o szlachetnych sercach, która niesie pomoc przede wszystkim dzieciom w Polsce oraz wszystkim osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Kobiety o niesamowitej energii organizują zbiórki ubrań i rzeczy materialnych, po czym wysyłają je do potrzebujących rodzin. Współpracują z wieloma fundacjami, w tym z Fundacją Zbieramy Razem z siedzibą w Gdańsku, włączając się aktywnie w wiele akcji. 

Kim są kobiety, które tak bardzo zaraziły się pasją do pomagania innym? Które potrafią każdego dnia porywać się na sprawy karkołomne, nie łamiąc przy tym karku? Czy w ogóle da się umieścić Frankfurterki w określonej ramie?  Nadać im definicję i znaleźć wspólny mianownik? Kim są polskie Frankfurterki?  odpowiadając na popularne pytanie: kim są?

- Jesteśmy w Niemczech – relacjonuje Renata Stępień z Hessen. - Naszymi podopiecznymi są głównie rodziny i instytucje polskie. Dzieci chore, osoby w trudnej sytuacji materialnej, pozostawione bez środków do życia rodziny, które dotknęła śmierć bliskiej osoby itp. Wszystkie takie rodziny sprawdzamy pod kątem uczciwości w Miejskich Ośrodkach Pomocy, fundacjach - których są podopiecznymi. Czasem dzwonimy nawet do wójta albo miejscowego księdza, a co! Zależy nam, żeby pomoc dotarła gdzie trzeba, a że kreatywności i odwagi nam nie brakuje, to pytamy wszędzie. Do tego można podać ilość wysłanych w 2016 roku paczek z pomocą i mamy ogólny obraz naszej działalności.

 Frankfurterki Pomagają

Jednak będąc Frankfurterką „od kuchni"  widzi też  inne rzeczy.  Frankfurterki to nie tylko osoby, miejsce i rzeczy. Podobnie, jak każda inicjatywa pomocowa zrodziła się z potrzeby serca.  Około dwa lata temu kilka kobiet, które dostrzegały różnice między standardami życia i opieki społecznej w Niemczech postanowiło zaangażować swój czas i pieniądze żeby podzielić się tym, co mają. Zobaczyły bowiem, że mają więcej, niż większość. I tak zrodziła się w nich siła, która każe im spędzać  godziny w magazynie, sortując rzeczy podarowane przez naszych darczyńców. Przerzucać kartony szukając „korków" do gry w piłkę rozmiar 35 i rolek o których marzy Maja (nieważne, że trochę podrapane – ona będzie pewnie w nich spać). Spotykać się w niedzielne przedpołudnia, aby organizować bale i pikniki charytatywne. 

Możecie sobie wyobrazić, że takie spotkania kobiet o wielkich sercach ale i silnych charakterach, to nie jest niedzielne picie herbatki u cioci!

- Mimo to, ciągle na nowo uświadamiamy sobie, że warto – dodają Frankfurterki. - Gdy dołączają do nas kolejne osoby które chcą pomagać, przekazywać rzeczy, wspomagać finansowo lub poświęcać swój czas. Gdy każda polska instytucja, sklep, czy restauracja zawsze chętnie wspomaga nasze inicjatywy. Gdy spotykamy ludzi, którzy myślą podobnie jak my. Gdy liczba członków naszej grupy wzrasta każdego dnia. Wreszcie, gdy wysyłamy używany rower, który  będzie prezentem komunijnym dla pewnego chłopczyka. Zapewne jedynym jaki dostanie. To wszystko pokazuje nam, że warto, że udaje nam się dlatego, że robimy to RAZEM.

Nie będzie też tajemnicą i zaskoczeniem, że pomaganie daje energię, wiarę w ludzi i świat i motywuje do działania. I prawda jest taka, że robimy to w dużej mierze dla samych siebie. Mówią, że rozumieją i utożsamiają się z ideą Fundacji Zbieramy Razem. Im też przyświeca hasło „Razem możemy więcej". I też Zbierają Razem… Tylko, że trochę dalej...

Fundacja Zbieramy Razem już nie raz doświadczyła wsparcia i pomocy ze strony Frankfurterek, niesamowitych kobiet. Ślą transporty z wózkami, ubrankami pod wymiar, paczki na święta z nowymi rzeczami do wybranych rodzin. Organizują również zbiórki pieniędzy w Niemczech na naszych podopiecznych. Chciałoby się powiedzieć, pewnie wariatki, bo kto dziś w ogóle myśli o tym, że ma więcej, niż inni i z tego powodu chce dać potrzebującym trochę szczęścia, radości?

Podobne Artykuły

Fundacja Zbieramy Razem z wizytą w elbląskim DPS

W Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci przy ul. Kasprzaka w Elblągu odbyło

Bestiariusz zakończony - sprzęt dostarczony

Projekt Bestiariusz, który zasłynął z efektownych kalendarzy przedstawiających

Razem Rozgrzejmy Serduszka Dzieciom

Fundacja Zbieramy Razem wspólnie z siecią sklepów Swarovski przeprowadzają

Projekt Bestiariusz - super kalendarz na 2015r.

To wspólny projekt Fundacji Zbieramy Razem i trójmiejskiej grupy wolontariuszy

Przełamywanie własnych, trudnych barier

Wychowywanie chorego lub upośledzonego ruchowo czy intelektualnie, dziecka

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera