+48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

Na obowiązującej od 1 lipca 2019 roku liście refundacyjnej nie ma leku, na który czekają od dawna chorzy na zaawansowanego raka prostaty, enzalutamidu.

- Ostatnio najczęściej zgłaszają się do mnie pacjenci z zaawansowanym rakiem prostaty, którym lekarze zalecają terapię hormonalną z użyciem leku zawierającego substancję czynną o nazwie enzalutamidu – mówi Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti". -  To są ludzie dosłownie z całej Polski, od Szczecina po Białystok, od Gdańska po Kraków. Ta terapia kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Niestety w Polsce nie jest dostępna w refundacji przed chemioterapią. Ponadto pacjenci narzekają na ograniczenia i biurokrację w refundacji środków chłonnych oraz wydłużające się kolejki do specjalistów.

Tak zwany odwrócony łańcuch dystrybucji to jedna z przyczyn problemów z dostępnością leków w naszych aptekach. Druga, to przerwy w dostawach substancji leczniczych dla producentów w Europie z rynków azjatyckich. Ministerstwo Zdrowia i GIF pracują nad zwiększeniem dostępności do leków, które znalazły się w najnowszym wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności. Od 15 lipca zaczęła działać specjalna infolinia dla pacjentów, którzy mają problem z zakupem leków.

Jeśli po obejrzeniu tego teledysku dokonasz chociaż jednego dobrego uczynku, to spełnisz cel jego twórców. Grupy wspaniałych, zarażonych dobrem i pasją pomagania innym, wolontariuszy zaprzyjaźnionych z Fundacją Zbieramy Razem w Gdańsku. Bo dobra jest wiele wokół nas, trzeba tylko dobrze się rozejrzeć. 

Już po raz szósty przez polskie miasta przemierzał rowerowy rajd, którego uczestnicy promowali ideę transplantacji. 22 czerwca pod Dworem Artusa w Gdańsku nastąpił jego finał. To tutaj obecni byli rodzice małej Marcelinki Haski oraz wolontariusze Fundacji Zbieramy Razem z Gdańska. Wszyscy stawali na głowie, może niedosłownie, żeby zbierać pieniądze dla dziewczynki.

Prawidłowość wydatkowania środków pochodzących z 1 procenta podatku dochodowego od osób fizycznych w 2018 roku, w tym na prowadzenie promocji w rozumieniu ustawy były głównymi zagadnieniami kontroli w Fundacji Zbieramy Razem. Lustracje przeprowadziły służby wojewody pomorskiego na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera