A nadzieja znów wstąpi w nas, nieobecnych pojawią się cienie.
- Tadeusz Gruchalla
- Kategoria: Wydarzenia
- Odsłony: 1771
I znów święta, radosny nastał czas. Co roku ubieramy choinkę, łamiemy się opłatkiem. Składamy życzenia. idziemy na pasterkę. A nasze pociechy z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki i upragnionych prezentów. Szykujemy suto zastawiony stół z 12 pięknie udekorowanymi potrawami. To taki magiczny czas. Podobno o północy nawet zwierzęta przemówią… ludzkim głosem.
A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie
I choć przygasł świąteczny gwar
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
Wbrew tak zwanej ironii losu
W wielu naszych domach pierwsze przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się już wraz z początkiem grudnia. To porządkowanie, pieczenie pierwszych pierniczków, a nawet rozglądanie się za prezentami. To wszystko to coroczny „rytuał”, który posiada wyjątkową moc. Moc zbliżania, jednoczenia i wybaczania. A skąd wzięły się nasze ulubione zwyczaje bożonarodzeniowe?
Daj nam wiarę, że to ma sens
Że nie trzeba żałować przyjaciół
Że gdziekolwiek są dobrze im jest
Bo są z nami choć w innej postaci
I przekonaj, że tak ma być
Że po glosach tych wciąż drży powietrze
Że odeszli po to by żyć
I tym razem będą żyć wiecznie
- Boże Narodzenie jest to okres bardzo ważny dla nas – mówi Katarzyna Sikora, mama Przemka, naszego podopiecznego, dla którego zbieramy pieniądze na specjalistyczny sprzęt medyczno-rehabilitacyjny – domowy robot firmy Trexo Robotics. - Nie tylko celebrujemy święta ale i też najważniejszą rzecz, że Przemek jest z nami kolejny rok. Dopiero od dwóch lat gdzie przeszedł operację ratującą życie, święta są rzeczą normalną, gdzie wiemy że nasz Bohater będzie z nami już zawsze. Choć te święta będą magiczne, ponieważ będą one równo po najważniejszych dwóch latach, które miały minąć od operacji. W Boże Narodzenie zasiadamy wszyscy razem do kolacji, oczywiście nie może zabraknąć dodatkowego talerza dla niezapowiedzianego gościa. Jest u nas w rodzinie tradycja, że trzeba spróbować z każdej z 12 potraw, by nie ominęło cię żadne wydarzenie w następnym roku. Może i w tym Przemek spróbuje pierwszy raz którąś z potraw zjeść samemu, gdyż jest w czasie nauki karmienia. Po kolacji idziemy szukać gwiazdki na niebie. Jak pojawi się pierwsza gwiazda w tym czasie Mikołaj zostawia prezenty pod choinką.
To cieszy ze świąt Przemka najbardziej, rozpakować każdy prezent. Boże Narodzenie jest to czas z rodziną. Ważny, cenny czas. Mając dziecko niepełnosprawne inaczej postrzega się ten czas, bardziej docenia i cieszy z każdej najmniejsze drobnej rzeczy, która dla wielu jest normalna.
Wigilia stała się jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych dopiero w VI wieku. Łacińskie słowo „vigilia” oznacza czuwanie, oczekiwanie. Na początku była obchodzona w różnym czasie, niekiedy nawet w styczniu. Było tak zanim władze kościelne kładąc kres sporom, odgórnie nakazały obchodzenie Bożego Narodzenia 25 grudnia. W Polsce tradycja Wigilii upowszechniła się w XVIII wieku.
Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole
Opłatek
Przełamanie się opłatkiem ze wszystkimi gośćmi wieczerzy wigilijnej jest jej głównym i rozpoczynającym punktem. Gest ten symbolizuje wzajemne poświecenie i chęć dzielenia się z bliskimi efektami swojej codziennej pracy. Dzielenie się opłatkiem ma za zadanie zbliżać i łączyć ludzi.
Bożonarodzeniowy zwyczaj dzielenia się opłatkiem warto przekazywać dzieciom, by również one czuły się jej uczestnikami i zdawały sobie sprawę, że dla całej rodziny to wyjątkowy i piękny moment. Dziś symbolika tego zwyczaju jest jedną z najważniejszych tradycji Bożego Narodzenia.
Opłatek to nic innego jak rodzaj ciasta wypiekanego z mąki pszennej i wody. Ten niezwykle prosty przepis towarzyszy wszystkim rodzinom w ten szczególny dzień. W dawnych czasach wypiekano kolorowe opłatki, którymi gospodarz dzielił się ze zwierzętami w noc wigilijną. Miało to zapewnić zwierzętom "dobre chowanie" i chronić je od wszelkich chorób.
A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie
I choć przygasł świąteczny gwar
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
Wbrew tak zwanej ironii losu
Ubieranie choinki
Są różne zwyczaje bożonarodzeniowe, ale ten zdecydowanie należy do naszych ulubionych. Choinka symbolizuje „drzewo życia” i ma przypomina naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego. Natomiast składanie prezentów pod choinką jest naśladowaniem dobroci. Przypomina również o pierwszych pasterskich darach a także o wzajemnym obdarowywaniu się pierwszych chrześcijan.
Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole
Dodatkowe nakrycie
Wedle tradycji na stole powinno znaleźć się dodatkowe nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. To także wyraz pamięci o naszych bliskich, nieobecnych, którzy nie mogli dotrzeć ze względu na odległość lub wspomnienie o członku rodziny, który zmarł.
Potrawy wigilijne
Dawniej ilość potraw podawanych na stół wigilijny była zróżnicowana. Dzisiaj pojawia się na stole 12 wigilijnych potraw. Jadłospis był tak przemyślany, żeby uwzględniał wszystkie płody rolne i leśne z całego roku.
Do najbardziej typowych i tradycyjnych potraw wigilijnych należą: barszcz z buraków, zupa grzybowa, zupa owocowa, kluski z makiem, pierogi, kapusta, ryby, groch, fasola, kasza, pszenica, kutia, jabłka, orzechy, miód. Zwyczajem jest umieszczanie na wigilijnym stole ryby, głównie karpia. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok.
Symbolika poszczególnych składników wigilijnej kolacji:
Ryby podczas wieczerzy wigilijnej były gwarancją zdrowia i dostatku, a karp - obfitości i siły. Przynajmniej jedna potrawa musiała zawierać mak, by w przyszłym roku zapewnić sobie pomyślność, bogactwo, a także potomków.
Grzyby miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Miód był symbolem obfitości, szczęścia i miłości. Spożywany w dniu wigilii miał zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, a także pomyślność i długie życie. Orzechy od wieków symbolizują tajemnicę, pieniądze i płodność.
Sianko pod obrusem
Jak nakazują tradycje bożonarodzeniowe, siano należy położyć pod obrusem. Sianko symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie. Dawniej ustawiano także w kątach pomieszczeń całe snopy zboża. Miało to zapewnić urodzaj i dobrobyt.
Pierwsza gwiazdka
Zgodnie ze zwyczajami bożonarodzeniowymi wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Zadanie wypatrzenia na niebie pierwszej gwiazdki powierza się dzieciom.
To już za chwilę na bezchmurnym grudniowym niebie rozjarzą się gwiazdy. W tysiącach polskich domów zapanuje świąteczny nastrój. Zdrowych i spokojnych świąt oraz szczęśliwego 2020 roku!