KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Mikołaje ruszają: grzecznym wręczali łakocie, złym dawali rózgi
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
Mikołaje

Na całym świecie poza kultem tłuściutkiego brodacza w czerwonym kubraczku, który podróżuje saniami zaprzężonymi w renifery, istnieją regionalne tradycje związane z obdarowywaniem dzieci. I w sumie nie jest ważne, kto prezenty daje. Liczą się same podarki i to, by sprawić radość innym. Pamiętacie? W całej Polsce w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaje ciężko pracują. Czy będą pamiętać także o naszych podopiecznych?

Według tradycji chrześcijańskiej św. Mikołaj był biskupem Miry, a więc krainy znajdującej się na terenie obecnej Turcji. Był pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Jedna z legend głosi, iż pewien człowiek popadł w bankructwo i postanowił oddać swoje córki do domu publicznego. Aby je przed tym uchronić, Mikołaj miał wrzucić w nocy przez komin trzy sakwy monet, które rozsypały się do pończoch i trzewików suszących się przy kominku.

Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. Do dziś nie wiadomo, czy jest to dzień jego śmierci. W wigilię tego dnia dorośli wkładają dzieciom prezenty pod poduszkę.

W całej Polsce utarło się, że to w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj odwiedza najmłodszych. Mikołajkowe tradycje różnią się jednak znacznie w wielu regionach kraju. Według ludowych tradycji święty Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła, które chroni przed wilkami. Dlatego właśnie 6 grudnia pasterze składali mu specjalne ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi, kładąc na nich jaja kurze i gęsie. Tego dnia prowadzono też na plebanię owce i baranki.

Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym wręczał łakocie, tym złym dawał rózgi. Obecnie coraz bardziej popularne jest także wręczanie sobie wzajemnie prezentów w grupach rówieśniczych m.in. w szkołach.

Zanika tradycja naszego polskiego Gwiazdora. Dziś występuje on tylko na Kaszubach i w województwie opolskim. Na Dolnym Śląsku coraz częściej używa się już jednak imienia św. Mikołaja. Nazwa Gwiazdor stosowana jest w niektórych miejscowościach, ale i tam ten zwyczaj zanika.

Dary złotówkowe też mile widziane. Idą święta, więc dzielmy się dobrocią z potrzebującymi. Konta do wpłat darowizn: krajowych: ING BANK: 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689, zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697.Nie  jest ważne, kto prezenty daje, ale ważne są same podarki, które mają sprawić radość innym. Nasi podopieczni z pewnością także będą wdzięczni, jeśli z okazji Mikołajek doświadczą gestu serdeczności, daru serca. Ich pełną listę znajdziecie TUTAJ.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera