KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Międzynarodowy zespół naukowców: Obecność bliskiej ...
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
pomoc

Międzynarodowy zespół naukowców: Obecność bliskiej osoby łagodzi ból

Nie tylko dotyk czy rozmowa, ale nawet sama obecność bliskiej osoby uśmierza ból - wykazał międzynarodowy zespół badaczy. Nikt by nawet nie pomyślał, bo to nic nie kosztuje, a tak wiele znaczy. Takie wsparcie otrzymane od drugiego człowieka jest bezcenne.

Wagę wspierającego towarzystwa w czasie doświadczania bólu pokazali naukowcy z austriackiego Prywatnego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu, Informatyki Medycznej i Techniki (Private Universität für Gesundheitswissenschaften, Medizinische Informatik und Technik - UMIT) z kolegami z Hiszpanii. Na łamach "Scandinavian Journal of Pain" opisali eksperyment, w którym ocenili wrażliwość na spowodowany naciskiem ból u 48 heteroseksualnych par.

Jak donosi portal rynekzdrowia.pl każdy z uczestników został poddany badaniu bez partnera w pobliżu oraz w jego obecności. Z pomocą ankiet naukowcy ocenili też empatię dającej wsparcie osoby. I co się okazało? Wystarczyła sama obecność partnera, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykazywali wyższą tolerancję na ból. Znaczenie miała przy tym empatia bliskiej osoby, która ułatwiała zniesienie nieprzyjemnych doznań.

Portal cytuje wypowiedź prof. Stefana Duscheka z UMIT. Naukowiec twierdzi, że wielokrotnie pokazano już, że mówienie do kogoś, czy dotykanie go, zmniejsza ból. - Ale nasze badanie wskazuje, że nawet bierna obecność drugiej osoby z miłosnego związku może go obniżyć, a empatia partnera pomaga zmniejszyć związany z bólem stres - mówił.

Warto pamiętać, że okazywane przez nas wsparcie chorym cierpiącym na ból tak wiele może im dać. A my tak wiele możemy zyskać, że komuś pomogliśmy. Bezinteresownie, z potrzeby serca. A to znaczy najwięcej!

 

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera