KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Magiczne Kartki Bożonarodzeniowe
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
sklepik dobroczynny

Jest taki dzień…

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy 
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory  
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich 
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski  

Niebo ziemi, niebu ziemia 
Wszyscy wszystkim ślą życzenia 
Drzewa ptakom, ptaki drzewom 
Tchnienie wiatru płatkom śniegu 

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku 
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku 
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem 
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze 

Niebo ziemi, niebu ziemia 
Wszyscy wszystkim ślą życzenia 
A gdy wszyscy usną wreszcie 
Noc igliwia zapach niesie 

Któż nie zna tej cudownej, magicznej piosenki Czerwonych Gitar? Bożonarodzeniowe pocztówki w swojej ponad stu pięćdziesięcioletniej historii zmieniały się. Niezmienne pozostaje zadanie, jakie mają do spełnienia. Miliony życzeń, ciepłych i dobrych słów, do których nawet już po świętach będzie można wrócić. W XXI wieku sposobów na złożenie życzeń jest naprawdę dużo. Żaden e-mail, żaden sms nie zastąpi świątecznej kartki. Z tą myślą, wierni tej przepięknej tradycji, Fundacja Zbieramy Razem z siedzibą w Gdańsku przygotowała przepiękne karnety bożonarodzeniowe, z których dochód w całości przeznaczony zostanie dla podopiecznych fundacji.

To magiczne kartki, wyjątkowe w swoim rodzaju, z nadrukiem logo fundacji, które zaprojektowane zostały przez wolontariuszy i pracowników fundacji. Karnety z kopertami, możliwym nadrukiem życzeń, które będą wkładką do karnetu, już odtąd można nabywać w naszym sklepiku dobroczynnym, albo osobiście w siedzibie fundacji przy ul. Marynarki Polskiej 98 w Gdańsku, pok. 111. Zamówienia realizujemy Pocztą Polską, ale możliwy jest także osobisty odbiór w siedzibie fundacji. Koszt jednego karnetu to 3 zł, ale mile widziany każdy grosz więcej, ponieważ magią tych kartek jest to, że pomagają tym, którzy bardzo potrzebują naszego wsparcia. Im więcej zatem wpłacimy, tym bardziej pomożemy innym.

Co jeszcze wyróżnia te kartki od zwykłych, kupionych w sklepie czy kiosku? Dzięki magicznym kartkom Fundacji Zbieramy Razem Twoi klienci, najbliżsi czy po prostu przyjaciele dowiedzą się z nich, że jesteś otwarty na niesienie pomocy potrzebującym i że wspierasz działania organizacji pożytku publicznego. To jednak nie wszystko. Wysyłając bowiem świąteczną kartkę pokazujesz i udowadniasz, jak bardzo cenisz sobie zaangażowanie we współpracę z Twoim Partnerem. W szczególności dotyczy to firm, instytucji, większych czy mniejszych zakładów pracy. A warto przy tym pamiętać, że każda kartka to uśmiech na buzi ciężko chorego, nierzadko niepełnosprawnego dziecka lub bardzo potrzebującego dorosłego. Kupując kartkę wiedz o tym, że jesteś humanitarny. Każda wpłata za kartki jest traktowana jako darowizna i w całości zasili subkonto podopiecznego.

Znów wracamy do wysyłania kartek świątecznych, bo czy da się życzenia płynące prosto z serca wyrazić inaczej niż za pomocą papieru i długopisu?

Kto w ogóle wymyślił świąteczne kartki? W 1843 roku Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta wpadł na ten genialny pomysł. Swojej bardzo licznej grupie przyjaciół i znajomych zamiast wysyłać ręcznie pisane życzenia świąteczne zamówił u zaprzyjaźnionego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami. Następnie, aby mieć zapas na lata, udał się do drukarni i ten przedstawiający wznoszącą toasty rodzinę rysunek powielił tysiąckrotnie. Idea bożonarodzeniowych kartek choć niezwykle ciekawa nie rozpowszechniała się zbyt szybko. W 1865 roku radca dworu pruskiego i generalny poczmistrz zgłosił projekt „pocztowego listka”, czyli pocztówki niewymagającej koperty. Ale niestety komisja odrzuciła projekt.

Przełom nastąpił cztery lata później, bo w 1869 roku, gdy Emanuel Herrmann - profesor ekonomii w Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, w memoriale „O nowym sposobie korespondowania pocztą” udowodnił, że ta forma korespondencji jest niezwykle atrakcyjna, oszczędza bowiem czas i papier. Bożonarodzeniowe kartki zyskały rzeszę zwolenników. Jednakże dość istotną wadą było to, że początkowo nie można było ich wysyłać za granicę.

Wszystko zmieniło się 1 lipca 1875 roku gdy kartki dopuszczono do obiegu międzynarodowego. Od tej chwili popularność korespondencji pocztówkowej rosła lawinowo, a produkcja kartek wykroczyła poza Europę. Rozpoczęło się prawdziwe pocztówkowe szaleństwo. W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na polską nazwę karty pocztowej. Wśród propozycji między innymi znalazły się: liścik, listówka, otwartka i pisanka. A ostatecznym zwycięzcą została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza pocztówka.

Dziś nie tylko jesteśmy wierni tej tradycji, ale także wpieramy przy tym tych, o których wielu zapomniało. A istota człowieczeństwa właśnie na tym polega, że tyle sami jesteśmy warci ile innym możemy dać z siebie. Zapraszamy zatem do naszego sklepiku dobroczynnego

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera