+48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
Podatki online

Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37 do rozliczenia za rok 2014. Od tego czasu większość podatników korzysta właśnie z tej usługi. Mówiąc wprost, to fiskus wypełnia za nas zeznanie, a podatnik je akceptuje, albo nie. Polecam, bo to szybkość, wygoda i prostota. No i nie zapominajcie o swoim 1 procencie. Nasz KRS 0000 518 797.

To najlepszy sposób, przeze mnie sprawdzony, na szybkie i bezbłędne rozliczenie się z fiskusem. Polecam zwłaszcza w sytuacji, gdy oprócz zarobków z zakładu pracy, gdzie pracujemy na etacie, mamy jeszcze dochody z innych źródeł, na przykład z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło. Wszystkie nasze PITy spływają do naszego urzędu skarbowego i on wypełnia za nas roczne zeznanie podatkowe.

Portal podatkowy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR nazywa udostępnieniem podatnikom propozycji rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-38 za rok 2017. W praktyce jednak oznacza to rozliczeniem za nas zeznania, bo częściej jednak błędy popełniamy my, podatnicy, niż fiskus, który pilnuje każdej złotówki i raczej o brakach w „propozycji” nie ma mowy. Z ostrożności skarbówka stwierdza, że PFR to „dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze”. Moim zdaniem to nie tylko pomoc ale konkretne, staranne wypełnienie podatnikowi zeznania rocznego. Bo dużym uproszczeniem byłoby mówić o pomocy, gdy tak naprawdę robi to za podatnika administracja skarbowa.

Oczywiście od razu trzeba zaznaczyć, że usługa ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa składa za nas zeznanie. Złożone przez nas ono zostanie, gdy przyjmiemy, że jest właściwe i go „odeślemy” fiskusowi. Bo należy pamiętać, że według fiskusa jest to propozycja rozliczenia rocznego, a z niej podatnik może skorzystać lub nie.

Jeśli skorzystamy z usługi PFR to podpowiadam: należy sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 procent dla wskazanej Organizacji Pożytku Publicznego. Oczywiście zakładam, że w tej rubryce wpiszecie Państwo KRS  0000 518 797 czyli Fundacji Zbieramy Razem. Tej, która naprawdę pomaga potrzebującym.

Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. Bez cienia wątpienia, to także wygoda, prostota i szybkość. Ja z niej korzystam i dlatego Państwu podpowiadam, jak to zrobić.

Nadal dostępne pozostaje składanie zeznań podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo. Aby skorzystać z PFR należy wykonać kilka kroków. Podstawą jest posiadanie komputera podłączonego do sieci Internet. Potem należy wejść na stronę Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl gdzie znajdziecie dział „Portal Podatkowy”. To w nim znajduje się link do „Wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego”.

Należy oczywiście dokonać uwierzytelnienia, wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia. Przygotować sobie kwotę przychodu uzyskanego w 2017 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C).

Warto robić to powoli, dokładnie, bo po przekroczeniu limitu pięciu błędnych prób uwierzytelniania następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „Błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR)…". W tej sytuacji można już tylko wysłać zeznanie korzystając z innych dostępnych metod – przez e-Deklaracje lub papierowo.

Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR. Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR. Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie nam 1 procenta podatku, należy zeznanie podpisać: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo „Danymi autoryzującymi" poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2016 roku. Dlatego do końcowego etapu będzie potrzebny podgląd do Waszego poprzedniego PITa. Istnieje też opcja Profilem zaufanym ePUAP. Należy podać adres email, na który wysłany zostanie „kod autoryzujący”. Jest on niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status. Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200" możliwe jest pobranie UPO. Zachęcam do takiego prostego, szybkiego, z reguły bezbłędnego rozliczenia się z fiskusem. Przypominam, usługa ta rusza 15 marca 2018 r.

 

 

 

 

Podobne Artykuły

Fundacja Zbieramy Razem z wizytą w elbląskim DPS

W Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci przy ul. Kasprzaka w Elblągu odbyło

Bestiariusz zakończony - sprzęt dostarczony

Projekt Bestiariusz, który zasłynął z efektownych kalendarzy przedstawiających

Razem Rozgrzejmy Serduszka Dzieciom

Fundacja Zbieramy Razem wspólnie z siecią sklepów Swarovski przeprowadzają

Projekt Bestiariusz - super kalendarz na 2015r.

To wspólny projekt Fundacji Zbieramy Razem i trójmiejskiej grupy wolontariuszy

Przełamywanie własnych, trudnych barier

Wychowywanie chorego lub upośledzonego ruchowo czy intelektualnie, dziecka

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera